Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Żarnowa



       Żarnowa – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie strzyżowskim, w gminie Strzyżów. Położona jest na wschód, w odległości ok. 1 km, od Strzyżowa, nad rzeką Wisłok. Przez wieś przebiega droga wojewódzka nr 988 łącząca Babicę przez Strzyżów z Warzycami.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa rzeszowskiego.

Od początków swego istnienia wieś należała do parafii rzymsko-katolickiej w Strzyżowie. W roku 1981 w Żarnowej została erygowana parafia św. Maksymiliana Kolbe, należąca do dekanatu Strzyżów, diecezji rzeszowskiej.

Wieś została odznaczona Krzyżem Walecznych.

W I poł. XV w., w źródłach historycznych pojawiło się wiele nowych osad powstałych prawdopodobnie na przełomie XIV i XV w. Wśród nich jest Żarnowa, o której wzmianka pochodzi z 1433 r. W tym bowiem roku Mikołaj z Pietraszówki zakupił część wsi. W 1536 r. była własnością Mikołaja Machowskiego. Leżąca przy przeprawie przez Wisłok często była nawiedzana przez wojska biorące udział w działaniach wojennych (zwłaszcza w XVII i XVIII w.). Na terenie Żarnowej wojska księcia siedmiogrodzkiego Jerzego Rakoczego, w 1657 r. straciły grupę mieszczan strzyżowskich. W II poł. XVII w. na miejscu tym dla upamiętnienia tego wydarzenia, wzniesiono przydrożną kapliczkę - zwaną Obeliksem.

W 1969 r. obok mostu kolejowego na Wisłoku, wzniesiono pomnik (betonowy postument z armatą), na którym umieszczono tabliczkę pamiątkową treści: "Tu 28 lipca 1944 r. miejscowy oddział AK w walce z okupantem niemieckim ochronił mosty przed zniszczeniem - w XXV rocznicę PRL - ZBOWiD Żarnowa 1969". W lewej części pomnika jest tabliczka z napisem: "Grunwald 1410-1910".

Dla upamiętnienia tych walk odbywa się tutaj od paru lat co rok dwudniowy piknik militarny, podczas którego zaprezentowano rekonstrukcję walk o żarnowskie mosty.

Wśród obiektów, które przyciągają szczególną uwagę są: Zespół Szkół, kościół p.w. św. Maksymiliana Kolbe oraz Wielofunkcyjny Dom Wiejski.

Źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBarnowa



Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW